2016 Yılı İçerisinde İntibak Verilecek Mi? 2016 Yılı İntibak Zammı Ne Kadar Olacak?

Düşük maaşlı emeklileri yakından ilgilendiren intibak ile ilgili ayrıntılı bilgileri buradan sizlerle paylaşıyoruz. Hükümetin projeleri arasında yer alan intibak için çalışmalar hızlandı. Milyonlarca emekli vatandaşlı ilgilendiren zamlar ile ilgili detayları haberimizden öğrenebilirsiniz. İşte 2016 emeklilere intibak zammı detayları. 

2000 yılı ve sonrasında emekli olanların gözü Yargıtay’da. 2 intibak davasında verilecek karar merakla beklenirken; ‘2000 öncesi ve sonrası ayrımı yapılmamalı. Herkes intibaktan yararlanmalı’ diyen emekli dernekleri süreçten umutlu…

Milyonlarca emekli intibak için Yargıtay’dan çıkacak kararı bekliyor. 2 ayrı intibak davası da şu anda Yargıtay aşamasında. Çıkacak intibak kararı, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara zam kapısını açacak. Dava süreçlerini başlatan emekli dernekleri, “Talebimiz 2000 öncesi ve sonrası ayrımın yapılmaması yönünde. Tüm emekliler intibaktan yararlanmalı” derken, süreçten umutlu olduklarını belirtiyor.

‘ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR’

2000’den önce emeklilere verilen intibak zammı 2 derneği harekete geçirmişti. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) ile İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED), bu düzenlemeden 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların da yararlanması için yargı sürecini başlatmıştı. İdare mahkemelerinden olumsuz karar çıktı ancak TÜED ve İMBED kararı temyiz ederek intibak davasını üst mahkemeye taşıdı. 2 intibak davası da halen Yargıtay gündeminde. Emekli dernekleri ise süreçten umutlu. TÜED, 2000 yılı öncesinde emekli olanlara 6283 sayılı kanun ile intibak uygulaması yapıldığını hatırlatarak, “2000 sonrası emekli olanların aylıklarının da 6283 sayılı intibak kanunu hükümlerine göre yeniden hesaplanmasını istiyoruz. Süreç Yargıtay aşamasında bulunmaktadır. Dava ile talebimiz 2000 öncesi ve sonrası ayrımının yapılmaması yönündedir. Bütün emeklilerin intibaktan yararlanmasını sağlamak için çalışmalarımız devam etmektedir” açıklaması yaptı. İntibak konusunda gözlerin çevrildiği Yargıtay, idare mahkemesinin kararını ya onaylayacak ya da bozacak. Bozması durumunda idare mahkemesi intibak davasını yeniden görecek.

355 LİRA GETİRİR YARGI

süreci sonunda intibak yönünde karar çıkarsa, bunun 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesi kapsaması için düzenleme yapılması gerekecek. İlk intibakta 2000’den önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişi 50 ila 355 lira arasında zam almıştı. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların da intibak hayata geçerse, bu tutarlarda zam alması bekleniyor.——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-Düşük maaşlı emeklileri yakından ilgilendiren intibak ile ilgili ayrıntılı bilgileri buradan sizlerle paylaşıyoruz. Hükümetin projeleri arasında yer alan intibak için çalışmalar hızlandı. Milyonlarca emekli vatandaşlı ilgilendiren zamlar ile ilgili detayları haberimizden öğrenebilirsiniz. İşte 2016 emeklilere intibak zammıUzmanlar, yapılacak yeni intibakla 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşlarında da aşağı yukarı bu tutarlarda artış olacağını hesaplıyor. Bu arada Türkiye Emekliler Derneği ile İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği’nin intibak için başlattığı yargı süreci devam ediyor. İdare mahkemelerinden çıkan olumsuz kararın ardından, iki dernek de davaları Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay sürecinin önümüzdeki günlerde başlayacağı biliniyor.Emeklilerin yüzünü güldürecek ve maaşlarında iyileştirme sağlayacak emekli intibak düzenlemesi yolda. Hükümet yeni çalışmalarla emeklilerin şartlarını iyileştirmek için kolları sıvadı. Kısa süre önce, işçi ve Bağ-Kur emeklileri ile kendi hesabına çalışan emeklilerin ekstra zam almasının ardından şimdi de emekli intibak düzenlemesi için düğmeye basıldı. Bu düzenlemeyle birlikte düşük maaş alan emeklilerin gelir seviyelerinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacak torba yasa tasarısında emekli intibak düzenlemesinin de yer alması bekleniyor.

64. Hükümet Programı’nda da yer alan İntibak, sosyal programın bir ayağını oluşturuyor. Programın temel amaçlarından birisi, düşük maaşlı ve ev sahibi olmayan emeklinin kalmaması. Alınacak tedbirlerle düşük düzeyde maaş alan emeklilerin maaşlarının yükseltilmesi planlanıyor. Bu çalışmaların önümüzdeki günlerde tamamlanması ve halen hazırlığı yapılan yeni torba tasarıya eklenmesi planlanıyor.

Düşük maaş alan emeklilerin gelirinin yükseltilmesiyle yüksek maaş alan kişilerle aralarındaki makas daraltılacak. Hükümet, geçen yıl Temmuz ayında, maaşı bin 100 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen zam yapılmıştı. Daha sonra bu emeklilere bir 100 lira daha verilmişti.

PROMOSYON PAZARLIĞI DA SÜRÜYOR

Emekliye intibak çalışmaları sürerken diğer yandan da bankalarla promosyon pazarlığı yapılıyor. SGK’nın bankalarla yürüttüğü görüşmelerde 3 yıllığına 500-600 lira civarında bir tutarın emeklilere promosyon olarak dağıtılması gündeme geldi. Konuyla ilgili SGK’nın Bankalar Birliği ile kamu ve özel bankalarla bir süredir yürüttüğü görüşmelerde sona gelindi. Görüşmelerin neticesinde 3 yıllığına 500 ila 600 lira arasındaki bir tutarın promosyon olarak verilmesi kabul edildi. Ancak SGK yetkilileri bu rakamı yetersiz görüyor ve rakamın artırılmasını istiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hangi emeklinin ne kadar intibak zammı alacağını gösteren sistemi yayınladı.Birçok emeklinin de kafası ne kadar intibak zammı aldığı konusunda karışacak. Bu karışıklığın önüne geçmek isteyen SGK, intibak oranlarını açıklayan sistemini yayınladı.Eğer İntibak zammı alıp almayacağınızı veya İntibak zammından kimlerin faydalanacağını merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz. Emeklilerin beklediği intibak yasası çıktığında 2000’den sonra emekli olanların maaşlarında 355 liraya kadar artış söz konusu olacak. Bu haktan Bağ-Kur’lular da yararlanacak. Emekliler Ocak ayından sonra gelecek zamlara kilitlendi. Ocak’ta İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında son 6 aylık enflasyon oranı kadar artış yapılacak.   

Emekli İntibak Zammı Sorgulama için Tıklayınız

Memur emeklileri ise toplu sözleşme zammının üzerinde olan enflasyon kadar da fark alacak. Öte yandan tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına da çıkartılacak yasa ile 100’er liraseyyanen zam yapılacak. Bütün bunların yanında emekliler arasındaki maaş uçurumunu giderecek yeni bir intibak da söz konusu olacak. Bu yönde çalışmalar son aşamaya geldi. Çıkartılacak İntibak Yasası ile emeklilerin maaşında 355 liraya kadar bir artış söz konusu olacak. 2000 yılından önce emekli olan işçiler için intibak yasası çıkartılmış ve o dönemde maaşlar 20 lira ile 355 lira arasında artırılmıştı. Bu haktan 2000 sonrası emekli olan işçiler ile özellikle Bağ-Kur emeklileri yararlanamamıştı. Şimdi çıkartılacak yasanın Bağ-Kur’luları da kapsaması bekleniyor.Emeklilerin yakın takibe aldığı ve herkes tarafından dört gözle beklenen intibak zammı hakkında önemli gelişmeler yaşanıyor.Emekli dernekleri konuyu yargıya taşıdılar.Dava henüz sonuçlanmadan intibak yasası gündeme geldi.Emekliler derneği intibak talebini başbakan Davutoğlu’na iletti.

Yargıtay’da İntibak için çıkartılacak yasa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara zam yolunu açacak. 2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişi, intibak düzenlemesiyle 50 ile 355 lira arasında zam almıştı. 

2015 İntibak Zammı Yasası Kimler Yararlanabilir? İntibak Zammı Ne Zaman Ödenecek?

İlk çıkartılan İntibak yasasının kapsadığı emekliler sadece SSK iele sınırlandırılmış ve Bağkur emeklileri İlk İntibak yasasından yararlanamamıştı; ancak şimdi ise 2015 Yılında çıkması beklenilen İntibak Yasası zammından hem SSK’nın hemde BağKur emeklilerinin faydalanacağı belirtiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hangi emeklinin ne kadar intibak zammı alacağını gösteren sistemi yayınladı. Sorgulama, SGK’nın sitesinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve sicil numarası ile yapılabilecek. İntibak kanunuyla birlikte 2000 yılından önce emekli olan 2 milyon 7 bin kişinin maaşı yeniden hesaplandı. İntibak farkları ise 17 Ocak’ta ödenmeye başlanacak. Ancak, Ocak ayı maaşında intibak oranının yanı sıra enflasyon zammı olan yüzde 4.14’lük oran da maaşlara eklenecek.


Bir Cevap Yazın