65 YAŞ AYLIĞI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR

haber

TBMM Genel Kurulu’nda önceki gece kabul edilen torba yasa tasarısında 65 yaş aylığı konusunda önemli bir düzenleme yapıldı. 65 yaş aylığının kapsamı genişletildi. Bu düzenleme, çocuklarının veya torunlarının yanında yaşadıkları için daha önce 65 yaş aylığı başvurusu reddedilen veya kesilen on binlerce kişiyi yakından ilgilendiriyor.

Mevcut yasaya göre, 65 yaş aylığı bağlanabilmesi için sosyal güvencesinin olmaması, herhangi bir işte çalışmaması gerekiyor. Bir başka önemli koşul ise hane içinde yaşayanların fert başına gelirinin net asgari ücretin üçte birinden az olması. Bu da kişi başına 392 lira anlamına geliyor.

ÇOCUKLARIN ELİNE BAKMAYACAKLAR

Örneğin oğlu, gelini ve torunuyla birlikte 4 kişilik hanede yaşayan bir nineye 65 yaş aylığı başvurusu yapıldığında, 392 lira 4 ile çarpılıyor. Bu hanenin toplam geliri bin 568 lirayı aşıyorsa, nineye 65 yaş aylığı bağlanmıyordu.

Yasanın bu sakıncası dolayısıyla, torun işe girdiğinde evin geliri arttığı gerekçesiyle ninenin maaşı kesiliyordu. Nine, torunun işe girdiğine bile sevinemiyordu.

Çocuklarının, torunlarının yanında yaşadıkları için maaş alamayan veya maaşı kesilenlerin sayısı 60 bin kişiye ulaşıyor.

Yapılan değişiklikle artık 65 yaş aylığı bağlanırken, sadece yaşlı karı kocanın gelir durumuna bakılacak. İkisinin kişi başına geliri 392 liranın altında ise maaş ödenecek. Oğlunun, kızının, torunlarının geliri dikkate alınmayacak.

Devlet böylece, yaşlı vatandaşını, yanında yaşadığı oğlunun kızının eline bakmaktan kurtaracak.

YASA ÇIKINCA YENİDEN BAŞVURUN

TBMM’de kabul edilen yasa, 12. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Çocuklarının yanında yaşadıkları için 65 yaş aylığı kesilen veya başvuruları reddedilen vatandaşların yasa yürürlüğe girdikten sonra yeniden başvuruda bulunmaları gerekiyor. Gelir testinin ardından bu kişilere aylıkları hemen bağlanacak.


Bir Cevap Yazın