Ehliyet Raporu Veren Hastaneler! Ehliyet Raporu Formu Örneği – Ehliyet Raporu Ücreti!

Ehliyet Raporu Veren Hastaneler! Ehliyet Raporu Formu Örneği - Ehliyet Raporu Ücreti!

Yılın belli tarihlerinde milli eğitim tarafından yapılan mtsk sınavları ile binlerce hatta milyonlarca kişi sürücü olarak yollarda yerini almakta mtsk sınavına girmeye hak kazanmak için sürücü adaylarının sağlık durumlarını belirten sağlık raporlarını belirlenen sağlık kurumlarından almaları gerekmektedir.Sağlık raporunun alınabileceği sağlık kurumlarının listesini haberimizde bulabilirsiniz.. 2016 Döneminde Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle 1 Ocak 2016’dan itibaren sürücü belgeleri yenileriyle değiştirilecek. Yeni dönem sürücü belgelerine geçişte izlenecek yollardan bir tanesi de sağlık raporu. Üzerinde sürücü olmasına sakınca yoktur ibaresi bulunacak sağlık raporu nereden alınır? Sağlık raporu için ne kadar ücret ödenecek? 

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlandı. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilececek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek. Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi isteniyor. Yeni ehliyet başvuruları için bankaya yatırılması gereken 15 lira ile ilgili yaşanan karmaşanın bir benzeri sağlık raporu için de yaşanıyor. Ehliyet başvurusu için gerekli olan sağlık raporu için ilk gidilen adres Aile Sağlık Merkezleri… Ancak, göz hastalıkları, iç hastalık, kulak burun boğaz, ruh sağlığı, IQ testi gibi gerekli altı ayrı işlem için bu merkezlerde yeterli ekipman yok.

2016 yılındaki yeniliklerden birisi de ehliyetlerin yenilenmesi oldu. Yeni tip ehliyetler daha modern ve bilgi yüklenen çipli kartlar şeklinde sürücülere dağıtılmaya başladı. Ancak ehliyetleri değiştirmek için de yine bazı prosedürlerin yerine gelmesi gerekiyor. Ve malum olduğu üzre yine bir kart ücreti ile karşı karşıya kalınacak. Hem ehliyet kartı için hem de sağlık raporu için ücret ödenmesi gerekiyor. 

2016 yılı 1 ocak itibariyle yeni sürücü belgeleri (ehliyet) ile tanışmaya başlıyoruz. Bütün sürücüler belgelerini değiştirmeye başlayacaklar. Tabi bunu yaparken de bazı belgelerin yenilenmesi gerekmekte ve yeniden rapor alınması zorunluluğu doğmaktadır. Ayrıca bir miktar da belge ücreti ödemek zorunda kalınacak. 

Ücret ödenmesi gereken bir başka konuda sağlık raporuna ücret ödemek. Her hastaneden alınmayan sağlık raporu için de hatırı sayılır bir ücret ödemek zorundasınız. Ehliyetleri yenilemek için yapmanız gerekenler ve ödemeniz gereken ücretler.. Bu değişiklik için vatandaştan, 15 lira belge bedeli, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi ile ‘sürücü olur’ sağlık raporu istenecek. Peki ama vatandaş, bu sağlık raporunu kimden, ne kadar ücret ödeyerek alacak? 

 

50 LİRALIK RAPOR ŞART

Yeni ehliyetler uluslararası olduğu için diğer ülkelerde de geçecek. Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi isteniyor. Ehliyet değişimi için istenen sağlık raporunu almak ise en az 50 liraya mal oluyor.

EHLİYET İÇİN SAĞLIK RAPORU NEREDEN ALABİLİRİM ?

Ehliyet için sağlık raporunu aile hekiminizden alabilirsiniz, FAKAT aile hekiminiz uygun gördğü polikliniklere sizleri yönlendirebilir

mesela ortopedi – fizik tedavi – göz- kbb – nöroloji ya da psikiyatri

aile hekiminizin yönlendirdigi polikliniklerden uygundur imzası almanız gerekecektir


Bir Cevap Yazın