Şaban ayı ne zaman? 2016 Şaban ayının faziletleri, ibadetleri, namaz ve tesbihatları nelerdir?

Şaban ayı ne zaman? 2016  Şaban ayının faziletleri, ibadetleri, namaz ve tesbihatları nelerdir?

Üç aylardan biri olan Şaban-ı şerif ayı sevabı çok olan kutsal bir aydır. Miladi takvime göre 8 Mayıs’ta başlıyor. Müslüman Alemi için büyük önem taşıyan Şaban ayını nasıl değerlendirilmelidir? Şaban ayında tutulacak orucun faziletleri nelerdir? Şaban ayında kılınacak namazlar nelerdir? Şaban ayında yapılabilecek ibadetler, tesbihatları ve faziletleri hakkında geniş bilgileri haberimizde bulabilirsiniz…

Recep ayı geçti. Bir daha geri gelmez. Ramazan ayı ise beklenmektedir. Buna da erişip erişemeyeceğimizi bilmiyoruz. Şaban ayına gelince, bu iki ay arasında bir vasıta bilip değerlendirilmelidir.

Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerdende anlaşılacağı gibi  Şaban ayı, sevabı çok bol olan bir aydır. Onbir ayın sultanı olan Ramazan ayından sonra en mübarek ayın Şaban Ayı olduğunu unutmayalım. 

Şaban ayı üç mübarek ayın ikincisi ve peygamberimizin ayıdır.Çok kutsal ve mukaddes bir aydır. Bu ayda peygamber Efendimiz (SAV)’ın oruçlu olmadığı günler pek azdı.

Şaban ayı hayır kapılarının açıldığı aydır. Bu ayda bereketler iner. Bu ayda hatalar işlenmez olur. Bu ayda günahlar silinir. Bu ayda Allah’ü Teala’ya daha fazla yalvarıp yakarmalı ve bu ayın sahibi şefaat sahibi ve yaratılmışların en hayırlısı olan Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’e çokça salavat getirilmeli ve dua edilmelidir. 

Bu mübarek ay içinde barınan Beraat gecesi de çok mübarek bir gece olup bu ayın şan ve şerefini artırmaktadır.Bu mübarek gecede mü’minlerin mağfiret olunma beraatlarının verildiği, imtihanı kazananların kurtulduğu, insanların mukadderatlarının tayin edildiği dönüm noktasıdır. İnsanların bir senelik rızkı, ömrü, vesair herşeyi bu gecede tayin olunur. Yüce Rabbim bu ayı hakkı ile ihya eden kullarının zümresine bizleride ilhâk eylesin.Bu vesileyle de Bu ay çok mühim bir aydır.

Şaban ayında okunması sevab olan tesbihatlar:

Şaban ayının ilk 10 gününde : Her gün 100 defa “Ya Latif celle Şanühü”

Şaban ayının ikinci 10 gününde : Her gün 100 defa “Ya Rezzak celle Şanühü”

Şaban ayının son 10 gününde : Her gün 100 defa “Ya Aziz celle Şanühü”

ŞABAN AYI ORUCU

Cenab-ı Hak Şaban ayında oruç tutan kimsenin geçmiş günahlarını bağışlar.

“Şaban cehennemden bir kalkandır. Bana kavuşmak isteyen üç günde olsa onda oruç tutsun.”

“Ramazan ayının orucu için Şaban orucu ile bedenlerinizi temizleyin. Hangi kul üç gün oruç tutup ifardan önce bana defalarca salavat okursa mutlaka geçmiş günahları bağışlanır. Allahu Teala bu ayda üçyüz rahmet kapısı açar.

“Şaban’ın 13. gününün orucu 3000 sene oruç gibidir. 14. gününün orucu 3000 sene oruç gibidir. 15. gün ise, 13000 seneye denktir.” 

Şaban ayının tamamı oruçlu geçirilirse Allah ölümün zorluklarını kolay eder, kabrin karanlığı ile Münker-Nekir meleklerinin şiddetini giderir, kıyamet günü günahları örter

Şabanın ilk perşembesini oruçla geçireni Allahü Teala rahmeti ile cennete girdirir

ŞABAN AYININ İLK GECE VE GÜN NAMAZLARI

 

Her kim ilk gecesinde 12 rekat kılar ve birinci rekatlarında 1 fatiha ve 5 ihlas okuyarak namaz kılarsa onikibin şehit sevabı verilir. Kendisine 12 senelik ibadet sevabı verilir. Anasından doğduğu gün gibi günahlarından sıyrılır ve seksen güne kadar hata yazılmaz.

İLK GÜN NAMAZI: 2 rekat kılınır. Her rekatta 1 fatiha 10 Ayetel kürsi, ve Ali İmran süresi 18. ( şehidallahu….) ayeti okunur. Bu namazı kılana cennette göz görmedik kulak duymadık,hiç bir beşerin kalbinden geçmeyecek nimetler verilir.mahşer korkusundan emin olur.

 

 

ŞABAN-I ŞERİF 27.GECE NAMAZI

 

Bu gecede 4 rekat namaz kılınır. Her rekatta 1 zilzal süresi, 25 ihlas okunur. Selamdan sonra secde yapılır ve secde de 7 fatiha, 1 ihlas, 1 felak, 1 nas okunur.

100 kere de istiğfar, 100 salevat 100 la havle vela kuvvete illa billah okunur.


Bir Cevap Yazın