Sınavda Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua – Sınavda Okunması Gereken Dualar – Sınav Başarı Duası

Sınavda Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua - Sınavda Okunması Gereken Dualar - Sınav Başarı Duası

 Binlerce öğrenci girecekler her ne sınav olursa olsun aylarca çalışıyor. Öğrenciler bu emeklerinin heba olmaması için sığınabilecekleri en önemli etken dualar her işe başlarken sığındığımız liman olan dinimizin temeli dualar sınavlarda da en büyük destekçimiz sizde sınavınızda emeğinizin heyecanınıza yenik düşmesini istemiyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz… 

Evin kapısından çıkarken bile dua eden bir halk olarak öğrencilerimizin yıllarca hazırlandıkları hayatlarını etkileyecek sınavlarda aksilik yaşamaması adına sığınabileceği dualar vardır bu duaları sizler için derledik. Yapacağınız bir işte başarı faktörünü tektikleyen en önemli şey çok çalışmak gözükse de müslümanların yapacağı bir iş öncesi dua etmesi en hayırlı olanıdır.

Sınav duası, Kişinin adım atacağı bir işte, başarı sağlaması, aldığı görevi layığı ile yerine getirebilmesi için atacağı ilk adım çalışmak olmalıdır. Atıldığın işin ve almış olduğu görevin kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Ayrıca atıldığı işte ve görevde başarı sağlanabilmek için Allah-u Teala’dan canı gönülden yardım istenmelidir. Yeni başlanacak işe mutlaka Euzü Besmele ile başlanmalıdır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in sahabeye öğrettiği başarı duası

Okunuşu

”Allahümme inni es’elükes-sebate fil-emri ve es’elü azimete’r-ruşdi. Ve es’elüke şükra ni’metike ve husne’ıbadetike. Ve es’elüke lisanen sadikan ve kalben selimen. Ve e’uzü bike min şerri mata lemü. Ve es’elüke min hayri ma ta’lemü. Ve estağfiruke mimma ta’lemü. İnneke ente’allamü’l-guyub.”

Anlamı

Allah’ım! Senden dinde sebat etmeyi istiyorum ve doğruluğa azmetmeyi istiyorum. Nimetine şükretmeyi ve sana güzel bir şekilde ibadet edebilmeyi istiyorum. Doğruyu konuşan bir dil ve eğrilikten uzak bir kalp diliyorum. Allah’ım! Senin bildiğin her çeşit şerden sana sığınıyorum. Bildiğin bütün hayırları senden istiyorum. Bildiğin günahlarımdan dolayı senden bağış diliyorum. Şüphesiz Sen gayıpları bilensin.”

OKUNUŞU

“Rabbenâ âtinâ min ledünke rahmeten ve heyyi’ lenâ min emrinâ raşeden” 

ANLAMI

”Rabbimiz! Katından bize rahmet ver ve işimizi kolaylaştır,bizi rüşde (başarıya) eriştir” 

Ayrıca sınav öncesi 3 ihlas ve 1 ayetel kürsi okunması tavsiye önerilir.


Bir Cevap Yazın